Invited Productions and Awardees

Congratulations to our Region 2 Festival 46 Invited Productions

Who Will Carry the Word

Who Will Carry the Word

WHO WILL CARRY THE WORD?  by Charlotte Delbo
Produced by: Rowan University
Director: Anthony Hostetter
Wednesday, January 15, 9:30 a.m. and 2:30 p.m.
Madeleine Wing Adler Theatre

Avenue Q

Avenue Q

AVENUE Q Music and Lyrics by Robert Lopez and Jeff Marx, Book by Jeff Whitty, Based on an Original Concept by Robert Lopez and Jeff Marx
Produced by:  College at Brockport
Wednesday, January 15, 8:30 p.m.
Emilie K. Asplundh Concert Hall


DEAD MAN’S CELL PHONE
by Sarah Ruhl

Dead Man's Cell Phone

Dead Man’s Cell Phone

Produced by: Slippery Rock University
Director: Laura Smiley
Thursday, January 16, 9:30 a.m. and 2:30 p.m.
Madeleine Wing Adler Theatre

Our Town

Our Town

OUR TOWN by Thornton Wilder
Produced by: Carroll Community College
Director: John Moletress
Thursday, January 16, 8:30 p.m.
Emilie K. Asplundh Concert Hall

 

Lysistrata

Lysistrata

LYSISTRATA by Aristophanes, Adapted by Ellen McLaughlin
Produced by: Bowie State University
Director: Bob Bartlett
Friday, January 17, 9:30 a.m. and 2:30 p.m.
Madeleine Wing Adler Theatre

Vortex

Vortex

VORTEX by Jeffrey Lentz and Cocol Bernal
Produced by Albright College
Director:  Jeffrey Lentz
Friday, January 17, 8:30 p.m.
Emilie K. Asplundh Concert Hall

Much Ado IMG_0774MUCH ADO ABOUT NOTHING by  William Shakespeare
Produced by: Alfred University
Director: Becky Prophet
Saturday, January 17, 9:30 a.m. and 3:30 p.m.
Madeleine Wing Adler Theatre

25th Annual Putnam County Spelling Bee

25th Annual Putnam County Spelling Bee

THE 25th ANNUAL PUTNAM COUNTY SPELLING BEE Music and Lyrics by William Finn, Book by Rachel Sheinkin, Conceived by Rebecca Feldman, Additional Material by Jay Reiss
Produced by: The Richard Stockton College of New Jersey
Director: Natalie Jones – Student Director!
Saturday, January 17, 1:30 p.m.
Emilie K. Asplundh Concert Hall

Alive

Alive


Showcase Production

ALIVE “A Devised Puppet Piece” developed by the Ensemble
Produced by:  Arcadia University
Directors:  Alissa Kleckner and Scott Cassidy

Region 2 Festival 45 Award Recipients

SDC SCHOLARSHIP
MORGAN CHASE Indiana University of Pennsylvania
Alternate SEAN FRY James Madison University, VA

NATIONAL PLAYWRITING PROGRAM
10-Minute Plays
JOSH LEVINE, I Love You I Love You, Rutgers University
KATE MIKERE Mod Party, Carnegie Mellon University

1-Act Plays
HAYGEN BRICE WALKER, Rudy, University of the Arts
APRIL AIRIONNA JONES, Life as an Oreo, Albright College

DRAMATURGY
CATHERINE MARIA RODRIGUEZ, Carnegie Mellon University, Les Enfants Terribles
Alternate SARAH TORTORA, Villanova University, How I Learned to Drive

INSTITUTE FOR THEATRE JOURNALISM AND ADVOCACY
Rebekah Weagraff Villanova University
alternate Cat Whelan Penn State Berks

IRENE RYAN SCHOLARSHIP AWARDS
VASTA (Voice and Speech Trainers of America)
TYLER GARAMELLA, Rowan University
NAPAT (National Partners of American Theatre) Classical Acting Award
MATTHEW  JEFFERS Towson University
Outstanding Partner
BENJAMIN DEANE, West Chester University
National Finals Alternates
KELLY TIEJEN. Adelphi University
KELLY SMITH, Baldwin Wallace College
National Finalists
MATTHEW JEFFERS, Towson University
MEGHAN STEFANOWICZ, West Chester University

DTM NATIONAL AWARD RECIPIENTS
KCACTF National Stage Management Fellowship
Chelsea Gillespie, The College of Wooster, Equus
KCACTF National Finalist in Sound Design
DAVE SANFORD, West Chester University, The Mousetrap
Honorable Mention, JEREMY HUNTER, College of Southern Maryland, Moby Dick
KCACTF National Finalist in Lighting, Design
MARY KEEGAN, James Madison University, Anna In The Tropics
KCACTF National Finalist in Scenic Design
JOSH E. GALLAGHER, Indiana University of Pennsylvania, In Quietness
Honorable Mention, JOSEPH NAPOLITANO, Rowan University, Kill Me Now
KCACTF National Finalist in Costume Design
VIRGINIA VARLAND, Virginia Commonwealth University, Noises Off
Honorable Mention, AMANDA SHARP, Arcadia University, The Children’s Hour
KCACTF and Society of Properties Artisans Managers Award for Props Artisans
KARINA GROSSMAN, Albright College, A Streetcar Named Desire
KCACTF National Finalist in Allied Design and Technologies
KRISTA INTRANUOVO, Adelphi University, The Good Person of Szechwan

DTM REGIONAL AWARDS AND CERTIFICATES OF MERIT
Society of Properties Artisans Managers Regional Award
DANIELLE FITZGEORGE, Penn State Berks, Black Ice
Regional Award for Excellence in Sound Design
ANNEMARIE SCERRA, James Madison University, For Sale
Regional Award Allied Design and Tech Award
EMILY WEST, St. Bonaventure University, Winged Man Wings
Regional Award for Excellence in Scene Design
IAN SHELANSKY University of Buffalo, Three Penny Opera
Regional Award for Excellence in Lighting Design
WILLIAM K D’EUGENIO,  University of Maryland, Baltimore County, Grrl Parts
Regional Honorable Mention for Lighting Design
JOSH AZOULAY, University of Buffalo, Three Penny Opera
Regional Certificate of Merit for Stage Management
BEN PFISTER The College of Wooster Las Meninas
Regional Award for Excellence in Costume Design
VIRGINIA VARLAND Virginia Commonwealth University, Wig Out

Comments are closed.